“بورس” در انتظار راند آخر انتخابات

روند این روزهای بازار سهام عجیب است و شاهد نوسان‌های شدید و خروج پول حقیقی هستیم؛ به طور مشخص پس از برگزاری انتخابات در دور اول بازار به سمت مثبت حرکت کرد اما در روز یکشنبه با افت بیش از ۲۰ هزار واحدی روبه‌رو شد.  در حقیقت پس از مشخص شدن نتایج دور اول انتخابات، بورس با یک فضای ناامن جدید روبرو شده است؛ موضوعی که پیش‌بینی بورس را حداقل در کوتاه مدت تحت تاثیر قرار داده‌است و به نظر می‌رسد شرایط توام با ابهام تا پایان این هفته ادامه داشته باشد.

با توجه به اینکه بازارهای مالی در واکنش به رخدادهای مهم رفتاری غیر‌قابل پیش‌بینی از خود نشان می‌دهند، تعیین‌تکلیف انتخابات می‌‌‌تواند بازارها را به نمایش هیجانی و رفتارهای دسته‌‌‌جمعی وادار کند. از سوی دیگر به دلیل سناریوهای مختلف انتخاباتی و رویکرد متفاوت دو کاندیدای راه‌یافته به دور دوم انتخابات در خصوص مسائل اقتصادی، امکان بروز رفتارهای آنی وجود دارد. تجربه نشان می‌دهد که بروز این رفتارها آفت بورس تهران در مقاطع مختلف بوده است. هم در مواجهه با رشد‌‌‌های پرشتاب و هم در نزول‌‌‌های سنگین، سهامداران کم‌تجربه در جرگه گروه‌‌‌هایی قرار داشتند که بدون تحلیل و ارزیابی موقت، رفتارهای دسته‌جمعی نشان دادند.

بورس تهران در سال‌های قبل بارها شاهد این‌گونه رفتارها در شرایط حساس سیاسی کشور از قبیل تهدیدهای جنگی و رفت‌وآمدهای بر‌جامی بوده و صفوف فروش سهام در این مقطع داستان ناآشنایی برای این بازار نیست.

یکی از موضوعاتی که در رفتارهای هیجانی مشاهده می‌شود، آن است که عموما همان افرادی که سهام بدون تحلیل ‌‌‌خریدند، در بزنگاه‌‌‌های خاص دقیقا مجددا اقدام به فروش سهام بدون تحلیل جدی کرده‌‌‌اند. از این‌رو به نظر می‌رسد در هفته‌‌‌ آینده و بعد از مشخص شدن سکاندار ریاست‌جمهوری، شاهد واکنش اهالی بازار سرمایه باشیم. اما براساس تجربیات قبل احتمالا واکنش‌‌‌های شدیدمقطعی کوتاه‌مدت خواهد بود. در این میان برخی از تحلیلگران بر این باورند که واکنش سهامداران در این دوره از انتخابات از یک منظر مهم تفاوت‌‌‌هایی با شرایط اضطراری گذشته دارد. با توجه به اینکه هریک از طرفین انتخاباتی با تفکرات گوناگونی در خصوص وضعیت اقتصادی پا به میدان رقابت گذاشتند، این واکنش‌‌‌ها می‌‌‌تواند از شدت بیشتری برخوردار باشد؛ کمااینکه ممکن است زمان بیشتری را نیز در بر بگیرد. این موضوع سبب شده است تا سهامداران خرد از هفته‌‌‌های قبل دست به ماشه فروش ببرند.

از این‌رو به دلیل متاثر بودن بازارسرمایه از فضای انتخاباتی، سهامداران با ابهامات گوناگونی مواجه هستند.

روزهای ناکامی در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد؛ به همین دلیل  شاهد بهبود ارزش معاملات در این بازار نیستیم و سرمایه‌گذاران همچنان درگیر ناپایداری در اعتماد به مسر پیش روی ‌در بازار سرمایه هستند. این شرایط از آن جهت حساسیت را دوچندان می‌کند که ابهامات سیاسی بیش از آنچه انتظار می‌‌‌رفت طولانی ‌‌‌شده بازارها و سرمایه‌گذاران آنها  دلسرد دلسرد شده‌اند.

بنابراین می‌‌‌توان گفت که با مشخص‌‌‌شدن سرنوشت ریاست‌جمهوری شرایط متفاوتی در انتظار صنایع بورسی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *