عبوری‌ در بازدید از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی جرقویه اصفهان: رتبه نخست غدیر در احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی در سطح کشور

مهدی عبوری مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر در سفر به استان اصفهان و در راستای افزایش حضور غدیر در حوزه انرژی‌های پاک از نیروگاه خورشیدی ۲۰ مگاواتی جرقویه ۱ و ۲بازدید به عمل آورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، عبوری در این بازدید با اشاره به اهمیت تولید انرژی‌های پاک، به‌خصوص انرژی خورشیدی در راستای توسعه پایدار کشور، با تأکید بر نقش آفرینی غدیر به‌عنوان یکی از پیشروان بخش خصوصی در راستای تولید و عرضه برق، گفت: نیروگاه خورشیدی جرقویه ۲ با ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات برق در مدت هفت ماه توسط شرکت برق و انرژی غدیر ساخته و راه اندازی شده و هم اکنون یکی از منابع پایدار تولید برق سبز در کشور است.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر با بیان اینکه ردیابی اشعه خورشید به صورت خودکار از ویژگی‌های خاص این نیروگاه است، اظهار داشت: یکی از  مهمترین بخش‌های این نیروگاه سیستم کنترل از راه دور آن است که وضعیت دمای پانل ها و اینورترها ، تابش خورشید و سرعت باد را نشان داده و در صورت بروز اتفاق به صورت آلارم اپراتور را در جریان بگذارد. همچنین در این نیروگاه تمام ولتاژ و جریان تجهیزات، زاویه پانل ها و مقدار تولید کنترل می‌شود که از مزیت‌های آن عیب‌یابی سریع و جلوگیری از هدر رفتن انرژی در زمان بروز حادثه است.

عبوری در ادامه تصریح کرد: با ساخت این نیروگاه توسط شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر، ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی برق و انرژی غدیر، به ۵۰ مگاوات رسیده و این هلدینگ رتبه نخست احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی را در سطح کشور داراست.

وی با اشاره به اشتغالزایی این پروژه و سهم آن در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در راستای تولید انرژی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این نیروگاه، ضمن صرفه‌جویی سالانه ۵ میلیون لیتر آب و ۴ میلیون متر مکعب گاز، ۱۰ هزار تن از حجم تولید گازهای آلاینده‌ کاسته شده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، تولید و عرضه برق با احداث و خرید نیروگاه‌های حرارتی و تجدید‌پذیر را از اصول کلی و راهبردی غدیر دانست و افزود: شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با دارا بودن ۴ نیروگاه حرارتی (قشم، بهبهان، هرمز ، گیلان)  و ۵ نیروگاه خورشیدی ( جرقویه ۱و۲، مهریز، کوشک و قم) سومین هلدینگ انرژی در صنعت برق کشور است و در چشم‌انداز خود، توسعه همه‌جانبه این صنعت را مدنظر قرار داده است.

عبوری با بیان اینکه انرژی خورشیدی در زمره معدود مواردی است که هیچ تحریمی بر آن مترتب نشده، بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در راستای توسعه انرژی پاک در کشور تاکید نموده و خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر چشم‌انداز خود را در سال‌جاری بر حضور تثبیت شده در زمره سه بنگاه برتر کشور در زمینه توسعه صنایع برق طرح‌ریزی نموده و ماموریت اصلی خود را نیز بر سرمایه‌گذاری در تولید و بهره‌برداری از انرژی الکتریکی به کمک فناوری‌های نوین با راندمان بالا بنیان گذاشته است.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر در پایان با اشاره به تقویت توانمندی‌های غدیر در راستای توسعه  تجارت انرژی، مهندسی و طراحی نیروگاه‌های تجدید پذیر، احداث نیروگاه‌های حرارتی، توسعه زیرساخت‌های تامین برق ازجمله خطوط انتقال و سامانه رصد برخط نیروگاه‌های تجدیدپذیر، گفت: غدیر تمام تلاش خود را برای شبکه‌ای کردن زيرمجموعه‌های خود به کار خواهد بست که تحقق تعهدات قانونی جهت استفاده از برق تجدیدپذیر در هلدینگ سیمان با استفاده از نیروگاه جرقویه یکی از این نمونه‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *