در دیدار مدیرعامل غدیر با سفیر ایران در آفریقای جنوبی مطرح شد؛ آمادگی کامل غدیر برای سرمایه گذاری در آفریقا

دکتر عبوری در دیدار با دکتر شکیب‌مهر اعلام آمادگی کرد غدیر پتانسیل لازم برای ورود  و سرمایه‌گذاری در  تمام حوزه‌ها خصوصا صنعت و معدن، انرژی  و پالایشی را در آفریقای جنوبی دارد.

در این دیدار که با حضور مهدی عبوری مدیر عامل گروه سرمایه‌گذاری غدیر، منصور شکیب‌مهر سفیرجدید ایران در آفریقای جنوبی برگزار شد، در راستای توسعه مناسبات دیدار و گفتگو صورت گرفت.

دکتر عبوری در این دیدار با بیان اینکه بین مردم ایران و آفریقای جنوبی اشتراکات زیادی وجود دارد و هر دو کشور از فرهنگ غنی برخوردار هستند ، گفت: موضوع نزدیکی  و قرابت ایران و آفریقا از نکات بسیار حایز اهمیتی است که حتی در مناسبات سیاسی نیز دیده می‌شود.

وی تاکید کرد : از زمان ورود من به غدیر 3 گام اصلی مورد توجه قرار گرفته که یکی از آنها ایجاد ساختار بین‌الملل، دوم شناسایی ظرفیت‌های بین‌المللی و دیگری استفاده از ظرفیت‌های ارزشمند سفرا ایران در کشورهای مختلف برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی است.

مدیرعامل غدیر افزود: در همین راستا آفریقای جنوبی ظرفیت‌های متنوعی دارد ما می‌توانیم با شناسایی این ظرفیت ها همکاری های خود را گسترش دهیم  به طور مثال در بحث اوره با توجه به اینکه 80 درصد اوره کشور در غدیر تولید می شود  و ما بزرگترین تولید کننده اوره کشور هستیم ، می‌تواند بازار مهمی برای ما باشد.

وی گفت: در بخش کالاهای ایرانی نیز با توجه به استقبال آفریقایی ها از این محصولات می‌توانیم ورود کنیم و در بحث صادرات وارد عمل شویم. همچنین در بحث تولید برق  نیز آمادگی سرمایه‌گذاری برای ساخت نیروگاه را داریم.

عبوری تاکید کرد: با توجه به وجود معادن زیاد و مهم در این کشور هلدینگ صنعت و معدن غدیر آمادگی سرمایه‌گذاری در این بخش را دارد و به عنوان مثال در سفر رییس جمهور محترم به تانزانیا نیز در این زمینه همکاری هایی صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه غدیر در بحث صنعتی‌سازی ساختمان یکی از پیشرفته ترین متدهای جهان را در اختیار دارد، تصریح کرد: این آمادگی برای ساخت ساختمان‌ها در مدت زمان کوتاه در این گروه وجود دارد و در حال حاضر نیز شرکت ASPغدیر ساخت ساختمان‌های متعددی در خارج از کشور  را بر عهده دارد و در این زمینه نیز می تواند در آفریقا فعالیت انجام دهد.

عبوری در پایان تاکید کرد: تمام تلاش ما برای همکاری با کشورهای دوست و برادر ایجاد یک فضای همکاری و در کنار آن ارزآوری برای ایران است.

در ادامه شکیب‌مهر سفیر آفریقای جنوبی نیز با بیان اینکه آفریقا با نظام سلطه رابطه خوبی ندارد و از کشورهایی که با  نظام سلطه مبارزه می‌کنند حمایت می کند، گفت: آفریقای جنوبی آمادگی کامل برای همکاری‌های گسترده با ایران را دارد.

وی تصریح کرد، آفریقا در زمینه مصالح ساختمانی، کالاهای پزشکی، تولید انرژی، شهرک سازی محصولات پالایشی و بحث انرژی نیازمند کمک است و  با نقاط مشترکی که بین دو کشور وجود دارد اعلام آمادگی می‌کنیم این همراهی به زودی صورت پذیرد.

شکیب‌مهر تاکید کرد: دو کشور آنگولا و موزامبیک نیز از جاهای مهمی در آفریقا هستند که به آنها توجه کمتری شده و دارای ظرفیت‌های فراوانی خصوصا صادرات روغن،اوره و قیر هستند و ما اعلام آمادگی می‌کنیم تا زمینه همکاری با آن دو کشور و گروه سرمایه‌گذاری غدیر را فراهم کنیم.

در انتها سفیر ایران خواستار سفر هیاتی از غدیر برای ارزیابی ظرفیت ها و مذاکره با طرف آفریقایی شد.

blank

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *