با سرمایه گذاری 300 میلیون یورویی آغاز شد: آغاز عملیات اجرایی طرح سبز پتروشیمی همت در عسلویه

عملیات اجرایی طرح سبز پتروشیمی همت به عنوان فاز چهارم پتروشیمی پردیس باحضور مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره پتروشیمی پردیس، مدیرعامل پتروشیمی همت و جمعی از مدیران استانی در عسلویه آغاز شد.

گفتنی است پروژه پتروشیمی همت طرحی زیست محیطی است که با جذب حدود ۶۰۰ هزار تن آمونیاک مازاد از مجتمع‌های پتروشیمی و ۸۳۰ هزار تن دی اکسید کربن مازاد  منطقه عسلویه به عنوان خوراک می تواند سه هزارو ۲۵۰ تن اوره گرانول در روز معادل یک میلیون و ۷۵ هزار تن در سال تولید ­کند .

برآورد سرمایه‌گذاری ثابت داخلی و خارجی این طرح صنعت سبز پتروشیمی حدود ۳۰۰ میلیون یورو است که می تواند با افزایش یک میلیون تنی به ظرفیت تولید اوره کشور، جمع­آوری گازهای دی اکسید کربن مازاد منطقه و تبدیل آن به فروارده با ارزش اوره به اشتغال حدود یکهزار نفر  در زمان اجرای پروژه و اشتغال دائمی بیش از ۱۰۰ نفر در زمان بهره برداری کمک کند.

دکتر مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر در مراسم آغاز فاز اجرایی پتروشیمی سبز همت با بیان اینکه در شرایط پیچیده امروز بیش از همه به امیدآفرینی و حرکت احتیاج داریم،گفت: در شرایطی که کشور با تحریم­های متعددی روبرو است، کار بزرگی در حال اتفاق افتادن است، دستاوردی که در حوزه تکنولوژی و فناوری­های جدید برای اولین بار در کشور انجام می­شود.

وی افزود: در پروژه همت با استفاده از دانش فنی، ماده­ای که خطرات زیست محیطی و انسانی بسیار بالایی دارد، به ماده­ای ارزشمند تبدیل خواهد شد که به تولیدات و محصولات  حوزه کشاورزی کمک می­کند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس نیز به عنوان متولی اصلی اجرای این طرح یادآور شد: یکی از ویژگی­های منحصر به فرد این پروژه احداث واحد اوره گرانول بدون ساخت واحد آمونیاک است که برای اولین بار در ایران اجرا شده و نمونه مشابه در کشور ندارد. طرح همت در زمینه تولید اوره گرانول با استفاده از آمونیاک مازاد مجتمع­های پتروشیمی داخل کشور و دی اکسید کربن مازاد حاصل از ونت‌های فرایندی مجتمع­های پتروشیمی پارس، پارسیان سپهر و فرساشیمی در منطقه عسلویه اجرایی خواهد شد.

جمشیدی گفت: کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای از جمله دی اکسید کربن در منطقه عسلویه به میزان ۸۳۰ هزار تن در سال، افزایش همکاری با نهادهای بین‌المللی در حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی و توانمندسازی منابع انسانی در ایجاد صنعت سبز پتروشیمی در کشور از مهمترین ویژگی­های زیست محیطی این پروژه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *