آغاز عملیات اجرایی مرحله دوم نیروگاه برق خورشیدی جرقویه

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری غدیر ساخت مرحله دوم نیروگاه 20 مگاواتی برق خورشیدی غدیر در زمینی به وسعت 30 هکتار و با 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان جرقویه در شرق اصفهان آغاز شد.
امیر عباس حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر با اشاره به اینکه از ۳۶۵ روز سال آسمان حدوداً ۳۰۰ روز کشورمان آفتابی است تصریح کرد: بسیاری از مناطق کشورمان ظرفیت تولید انرژی برق خورشیدی را دارند و کارشناسان باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند. وی با بیان این که یکی از ارکان مهم در توسعه منطقه ای و توسعه ملی توجه به زیرساخت ها است گفت: بزرگترین چالش های منطقه خاورمیانه در دو دهه آینده در حوزه برق و آب بوده چرا که میزان تولید برق تابعی از میزان وجود آب است و این دو چالش بر همدیگر اثرگذارند. مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر برای سال جاری ساخت و بهره برداری از ۶۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی پیش بینی نمود و خاطر نشان کرد : برنامه ریزی شده است که ۲۰ مگاوات آن در أصفهان، ۲۰ مگاوات در استان یزد و ۲۰ مگاوات نیز در استان فارس احداث گردد که با احداث این نیروگاه‌ها ۳۳ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی خواهد شد.
سید فریدالدین معصومی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر افزود: در دوره ساخت این نیروگاه برای 190 نفر به صورت مستقیم و 400 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود و در زمان بهره برداری 10 نفر مشغول به کار خواهند شد. او تولید 900 مگاوات برق با انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را از برنامه های این شرکت تا سال 1404 اعلام کرد. وی با اشاره به این که 4 سال پیش مرحله نخست نیروگاه برق خورشیدی غدیر شهرستان جرقویه با ظرفیت 10 مگاوات به بهره برداری رسید افزود: با بهره برداری مرحله دوم نیروگاه برق خورشیدی غدیر ظرفیت تولید برق خورشیدی شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در استان اصفهان به 30 مگاوات خواهد رسید.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر ادامه داد: ظرفیت امسال تولید برق خورشیدی این شرکت با ایجاد نیروگاه های برق خورشیدی در کشور از ۴۰ مگاوات به ۱۰۰ مگاوات افزایش می یابد. همچنین وی به مزیت های تولید انرژی برق اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر به ازای تولید هر کیلووات ساعت برق در نیروگاه های اصفهان بین یک دهم لیتر تا ۲ لیتر آب مصرف می شود که میزان بالایی است در صورتی که برای تولید انرژی خورشیدی این میزان آب مصرف نمی شود.
امیرعباس حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر با بیان اینکه پیش بینی می‌شود وزارت نیرو برای تامین برق تابستان و زمستان امسال با مشکلات قابل توجهی مواجه شود ادامه داد: ما ساخت نیروگاه‌های خورشیدی را زودتر از موعد مقرر و پیش از تعیین سازوکار اختصاص سوخت صرفه جویی شده شروع کردیم تا بتوانیم بخشی از مشکل برق را برطرف کنیم.
در این راستا معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: در حال حاضر 580 مگاوات ظرفیت آماده واگذاری تولید انرژی برق خورشیدی در استان وجود دارد و آمده سرمایه گذاری است. مهران زینلیان افزود: این ظرفیت در استان وجود دارد تا شرکت سرمایه گذاری غدیر بتواند تولید 900 مگاوات برق خورشیدی تا سال 1404 را در استان اجرایی کند.
همچنین مدیر عامل شرکت برق منطقه ای اصفهان با بیان این که منطقه شرق اصفهان به دلیل شرایط اقلیمی و تابش آفتاب و همچنین وجود زیرساخت شبکه مورد نیاز منطقه مستعدی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی است ، دیماند مورد نیاز برق استان را 6 هزارمگاوات اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از فاز دوم نیروگاه 20 مگاواتی غدیر حدود 2 دهم درصد برق مورد نیاز استان از طریق این نیروگاه تامین خواهد شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *